Описание
| Image — Thermal Module | |
|---|---|
| Image Sensor | Uncooled FPA Microbolometer |
| Number of Effective Pixels | 384 (H) x 288 (V) |
| Pixel Size | 17 µm |
| Spectral Range | 8 — 14 µm |
| Thermal Sensitivity | 40 mK |
| Thermovision Modes | White Hot, Black Hot, Rainbow, Ironbow, HSV, Autumn, Bone, Cool, Copper, Fire Hot, Pink, Spring, Summer, Winter, Jet, Flame, Rosebengal |
| Detection Temperature Range | -20°C ~ 150°C |
| Digital Noise Reduction (DNR) | 2D, 3D |
| Lens — Thermal Module | |
| Lens Type | fixed focal length, f=25 mm/F1.0 |
| DRI (Detection, Recognition, Identification) | people: D — 735m, R — 184m, I — 92m
vehicles: D — 2255m, R — 564m, I — 282m |
| Object Detection Range | 147m — fire (for object size 0.2×0.2 m) |
| Temperature measurement range | 59m (for object size 0.2×0.2 m) |
| Image | |
| Defog Function (F-DNR) | yes |
| Network | |
| Stream Resolution | 1280 x 720 (HD), 704 x 576, 352 x 240, 384 x 288 |
| Frame Rate | 30 fps for each resolution |
| Multistreaming Mode | number of streams: 2 (main stream, sub stream) |
| Video/Audio Compression | H.264, H.265, MJPEG/G.711, RAW_PCM |
| Number of Simultaneous Connections | max. 10 |
| Bitrate | for H.264 : 100 kbps — 8000 kbps
for H.265 : 100 kbps — 8000 kbps |
| Network Protocols Support | HTTP, TCP/IP, IPv4/v6, UDP, HTTPS, Multicast, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTP, UPnP, SNMP, QoS, IEEE 802.1X, PPPoE, SMTP, RTCP, ICMP, HTML5, HTTP POST |
| Communication protocols support | MODBUS |
| ONVIF Protocol Support | Profile G/S/T/M |
| Camera Configuration | from Edge, Firefox, Chrome, Opera browser
languages: Polish, English, and others |
| Compatible Software | NOVUS MANAGEMENT SYSTEM VSS, N Control 8000 |
| Video Analytics | |
| Functions | line cross, zone entrance, zone exit, zone violation, double line cross, multi loiter, wrong direction, objects distinguishing, people counting, smoker detection, fire detection, smart motion detection with objects distinguishing |
| Other functions | |
| Temperature Measurement | yes |
| Temperature Alarm | yes |
| Temperature Measurement Zones | 20 polygon, line, point |
| Temperature Measurement Accuracy | +-2°C / +-2% |
| Security | IEEE 802.1X support, HTTPS support, IP and/or MAC address filtering, force change of default password |
| Privacy Zones | 4 video mask type: single color |
| Motion Detection | yes |
| Region of interest (ROI) | 8 |
| Audio Detection | decline detection, rise detection |
| Image Processing | vertical flip, horizontal flip |
| Prealarm/Postalarm | -/up to 86400 s |
| System Reaction to Alarm Events | e-mail with attachment, saving file on FTP server, saving file on SD card, alarm output activation, playback of the audio message |
| Determent | built-in speaker (predefined or custom voice messages) |
| Restoring default settings | using reset button |
| Interfaces | |
| Video Output | CVBS, 1.0 Vp-p, 75 Ohm |
| Audio Input/Output | 1/1
built-in microphone/speaker |
| Alarm Input/Output | 2 (NO/NC)/2 relay type (max. 12VDC/300mA) |
| Control Input/Output | RS-485 |
| Network Interface | 1 x Ethernet — RJ-45 interface, 10/100 Mbit/s |
| Memory Card Slot | SD — capacity up to 1000GB |
| Installation parameters | |
| Dimensions (mm) | with bracket: 110 (Ф) x 388 (L) |
| Weight | 1.9 kg |
| Degree of Protection | IP 66 (details in the user’s manual) |
| Enclosure | aluminium, white, fully cable managed wall mount bracket in-set included
enclosure type: 4H-B |
| Power Supply | 12 VDC, 24 VAC, PoE (IEEE 802.3af, Class 3) |
| Power Consumption | 4.5 W |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Humidity | max. 90%, relative (non-condensing) |











Отзывы
Отзывов пока нет.