Описание
| Image | |
|---|---|
| Image Sensor | 5 MPX CMOS sensor 1/2.7” SmartSens x 2 |
| Min. Illumination | 0.0006 lx/F1.2 — color mode,
0 lx (IR on) — B/W mode |
| Electronic Shutter | auto/manual: 1/5 s ~ 1/20000 s |
| Digital Slow Shutter (DSS) | up to 1/5 s |
| Wide Dynamic Range (WDR) | yes |
| Digital Noise Reduction (DNR) | 3D |
| Highlight Compensation (HLC) | yes |
| Back Light Compensation (BLC) | yes |
| Reduction of image flicker (Antiflicker) | yes |
| Lens | |
| Lens Type | fixed focal, f=2.8 mm/F1.2 x 2 |
| DORI | |
| DORI (Detection, Observation, Recognition, Identification) | for f = 2.8mm — D: 56m, O: 22.4m, R: 11.2m, I: 5.6m |
| Day/Night | |
| Mode | day/night switching: mechanical IR cut filter |
| Switching Mode | auto, manual, time |
| Switching Level Adjustment | yes |
| Network | |
| Stream Resolution | 5120 x 1440, 4608 x 1296, 4096 x 1152, 3840 x 1080, 3072 x 864, 1536 x 432, 1024 x 288 |
| Frame Rate | 15 fps for each resolution |
| Multistreaming Mode | number of streams: 2 (main stream, sub stream) |
| Video/Audio Compression | H.264, H.264+, H.265, H.265+/G.711 |
| Number of Simultaneous Connections | max. 14 |
| Bitrate | for H.264 : 128 kbps — 8192 kbps
for H.265 : 128 kbps — 8192 kbps |
| Network Protocols Support | HTTP, TCP/IP, IPv4/v6, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTP, UPnP, SNMP, IEEE 802.1X, PPPoE, SMTP, P2P, HTML5, RTMP |
| ONVIF Protocol Support | Profile G/S/T/M |
| Camera Configuration | from Edge, Firefox, Chrome, Safari browser
languages: Polish, English, and others |
| Compatible Software | NOVUS MANAGEMENT SYSTEM VSS |
| Mobile applications | ipGO 4 (iPhone, Android) |
| Video Analytics | |
| Functions | tamper, abandoned object, object disappearance, line cross, zone entrance, zone exit, zone violation, multi loiter, pedestrian detection, cross counting, heat map, queue length detection, objects distinguishing, face recognition, vehicle detection, intrusion detection |
| Other functions | |
| Security | video encryption, IEEE 802.1X support, HTTPS support, IP and/or MAC address filtering, force change of default password |
| Privacy Zones | 6 video mask type: single color |
| Motion Detection | yes |
| Region of interest (ROI) | 8 |
| Audio Detection | decline detection, rise detection, rare sound detection |
| Image Processing | 180˚ image rotation, corridor mode |
| Prealarm/Postalarm | up to 5 s/up to 30 s |
| System Reaction to Alarm Events | e-mail with attachment, saving file on FTP server, saving file on SD card, push notification, active deterrent functions |
| Determent | white LEDs, steady/flashing light, red and blue LEDs, flashing light,
built-in speaker (predefined or custom voice messages) |
| Restoring default settings | via web browser, using reset button |
| IR LED | |
| LED Number | 3 |
| Range | 30 m |
| Smart IR | yes (hardware support) |
| White light illuminator | |
| LED Number | 2, warm white color |
| Range | 15 m |
| Smart Light | yes (hardware support) |
| Interfaces | |
| Audio Input/Output | built-in microphone/speaker |
| Network Interface | 1 x Ethernet — RJ-45 interface, 10/100 Mbit/s |
| Memory Card Slot | microSD — capacity up to 256GB |
| Installation parameters | |
| Dimensions (mm) | 135 (Ф) x 113 (H) |
| Weight | 0.8 kg |
| Degree of Protection | IP 67 (details in the user’s manual) |
| Enclosure | vandalproof, aluminium, white
enclosure type: 4VE-B1 |
| Power Supply | 12 VDC, PoE (IEEE 802.3af, Class 3) |
| Power Consumption | 3 W,
6 W (IR illuminator on), 6 W (white light illuminator on), 8 W (active deterrence functions enabled) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C |
| Humidity | max. 90%, relative (non-condensing) |














Отзывы
Отзывов пока нет.