Описание
| Image | |
|---|---|
| Image Sensor | 8 MPX CMOS sensor 1/1.8” SONY STARVIS |
| Number of Effective Pixels | 3840 (H) x 2160 (V) |
| Min. Illumination | 0.003 lx/F1.3 — color mode,
0 lx (IR on) — B/W mode |
| Electronic Shutter | auto: 1/5 s ~ 1/20000 s |
| Digital Slow Shutter (DSS) | up to 1/5 s |
| Wide Dynamic Range (WDR) | yes (double scan sensor), 120dB |
| Digital Noise Reduction (DNR) | 2D, 3D |
| Defog Function (F-DNR) | yes |
| Highlight Compensation (HLC) | yes |
| Back Light Compensation (BLC) | yes |
| Lens | |
| Lens Type | motorized, f=3.6 ~ 11 mm/F1.3 |
| Auto-focus | zoom trigger, manual trigger |
| DORI | |
| DORI (Detection, Observation, Recognition, Identification) | for f = 3.6mm — D: 85m, O: 34m, R: 17m, I: 9m
for f = 11mm — D: 185m, O: 74m, R: 37m, I: 19m |
| Day/Night | |
| Mode | day/night switching: mechanical IR cut filter |
| Switching Mode | auto, manual, time |
| Switching Level Adjustment | yes |
| Switching Delay | 0 ~ 180 s |
| Network | |
| Stream Resolution | 3840 x 2160 (4K Ultra HD), 2560 x 1440 (QHD), 2592 x 1520, 2592 x 1944, 2304 x 1296, 720 x 576 (D1), 640 x 480 (VGA), 352 x 288 (CIF), 320 x 240 (QVGA) |
| Frame Rate | 30 fps for each resolution |
| Multistreaming Mode | number of streams: 3 |
| Video/Audio Compression | H.264, H.265, MJPEG/G.711, RAW_PCM |
| Number of Simultaneous Connections | max. 10 |
| Bitrate | for H.264 : 100 kbps — 16000 kbps
for H.265 : 100 kbps — 16000 kbps |
| Network Protocols Support | HTTP, TCP/IP, IPv4/v6, UDP, HTTPS, Multicast, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTP, UPnP, SNMP, QoS, IEEE 802.1X, PPPoE, SMTP, RTCP, ICMP, P2P, HTML5 |
| ONVIF Protocol Support | Profile G/S/T/M |
| Camera Configuration | from Edge, Firefox, Chrome, Opera, Safari browser
languages: Polish, English, and others |
| Compatible Software | NOVUS MANAGEMENT SYSTEM VSS, NOVUS MANAGEMENT SYSTEM AC |
| Video Analytics | |
| Functions | line cross, double line cross, multi loiter, wrong direction, illegal parking, face detection, pedestrian detection, objects distinguishing, people counting, vehicle detection, intrusion detection, smart motion detection with objects distinguishing, missing safety vest detection, missing helmet detection |
| Other functions | |
| Security | IEEE 802.1X support, HTTPS support, IP and/or MAC address filtering, force change of default password |
| Dynamic Image Anonymization | Face Mosaic Masking, Full-body Mosaic Masking |
| Privacy Zones | 4 video mask type: single color |
| Motion Detection | yes |
| Region of interest (ROI) | 8 |
| Audio Detection | decline detection, rise detection |
| Image Processing | corridor mode, vertical flip, horizontal flip |
| Prealarm/Postalarm | -/up to 86400 s |
| System Reaction to Alarm Events | e-mail with attachment, saving file on FTP server, saving file on SD card, alarm output activation, playback of the audio message |
| Determent | built-in speaker (predefined or custom voice messages) |
| Restoring default settings | via web browser, using reset button |
| IR LED | |
| LED Number | 5 |
| Range | 50 m |
| Smart IR | yes (software support) |
| Interfaces | |
| Audio Input/Output | 1 x Jack (3.5 mm)/1 x Jack (3.5 mm)
built-in microphone/speaker |
| Alarm Input/Output | 1 (NO/NC)/1 relay type (max. 12VDC/300mA) |
| Network Interface | 1 x Ethernet — RJ-45 interface, 10/100 Mbit/s |
| Memory Card Slot | microSD — capacity up to 1000GB |
| Installation parameters | |
| Dimensions (mm) | with bracket: 88 (W) x 97 (H) x 243 (L) |
| Weight | 0.9 kg |
| Degree of Protection | IP 66 (details in the user’s manual) |
| Enclosure | aluminium, white, fully cable managed wall mount bracket in-set included
enclosure type: 8H |
| Power Supply | 12 VDC, PoE (IEEE 802.3af, Class 3) |
| Power Consumption | 3.5 W,
10 W (IR illuminator on) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Humidity | max. 90%, relative (non-condensing) |











Отзывы
Отзывов пока нет.