Описание
| Image | |
|---|---|
| Image Sensor | 5 MPX CMOS sensor 1/2.7” SmartSens |
| Number of Effective Pixels | 2880 (H) x 1620 (V) |
| Min. Illumination | 0.003 lx/F1.2 — color mode,
0 lx (IR on) — B/W mode |
| Electronic Shutter | auto/manual: 1/5 s ~ 1/20000 s |
| Digital Slow Shutter (DSS) | up to 1/5 s |
| Wide Dynamic Range (WDR) | yes (double scan sensor), 120dB |
| Digital Noise Reduction (DNR) | 2D, 3D |
| Highlight Compensation (HLC) | yes |
| Back Light Compensation (BLC) | yes |
| Reduction of image flicker (Antiflicker) | yes |
| Lens | |
| Lens Type | motorized, f=2.8 ~ 12 mm/F1.2 |
| Auto-focus | zoom trigger, manual trigger |
| DORI | |
| DORI (Detection, Observation, Recognition, Identification) | for f = 2.8mm — D: 56m, O: 22.4m, R: 11.2m, I: 5.6m
for f = 12mm — D: 240m, O: 96m, R: 48m, I: 24m |
| Day/Night | |
| Mode | day/night switching: mechanical IR cut filter |
| Switching Mode | auto, manual |
| Switching Level Adjustment | yes |
| Switching Schedule | yes |
| Network | |
| Stream Resolution | 2880 x 1620, 2560 x 1440 (QHD), 2304 x 1296, 1920 x 1080 (Full HD), 1280 x 720 (HD), 640 x 480 (VGA), 320 x 240 (QVGA) |
| Frame Rate | 30 fps for each resolution |
| Multistreaming Mode | number of streams: 3 (main stream, sub stream, third stream) |
| Video/Audio Compression | H.264, H.264+, H.265, H.265+/G.711 |
| Number of Simultaneous Connections | max. 10 |
| Bitrate | for H.264 : 8 kbps — 8192 kbps
for H.265 : 8 kbps — 8192 kbps |
| Network Protocols Support | HTTP, TCP/IP, IPv4/v6, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTP, UPnP, SNMP, SMTP, P2P, HTML5, RTMP |
| ONVIF Protocol Support | Profile G/S/T/M |
| Camera Configuration | from Edge, Firefox, Chrome, Opera, Safari browser
languages: Polish, English, and others |
| Compatible Software | NOVUS MANAGEMENT SYSTEM VSS, NOVUS MANAGEMENT SYSTEM AC |
| Mobile applications | ipGO 4 (iPhone, Android) |
| Video Analytics | |
| Functions | tamper, abandoned object, object disappearance, line cross, zone entrance, zone exit, multi loiter, face detection, pedestrian detection, cross counting, heat map, queue length detection, objects distinguishing, vehicle detection, intrusion detection, smart motion detection with objects distinguishing |
| Other functions | |
| Security | video encryption, IEEE 802.1X support, HTTPS support, IP and/or MAC address filtering, force change of default password |
| Privacy Zones | 4 video mask type: single color |
| Motion Detection | yes |
| Region of interest (ROI) | 8 |
| Audio Detection | decline detection, rise detection, rare sound detection |
| Image Processing | 180˚ image rotation, corridor mode, vertical flip, horizontal flip |
| Prealarm/Postalarm | up to 5 s/up to 30 s |
| System Reaction to Alarm Events | e-mail with attachment, saving file on FTP server, saving file on SD card, HTTP notification, active deterrent functions |
| Determent | white LEDs, steady/flashing light, red and blue LEDs, flashing light,
audio signaling device (siren), built-in speaker (predefined or custom voice messages) |
| Restoring default settings | via web browser, using reset button |
| Licence plate recognition (LPR) | |
| Autonomous operation mode | yes — recognition function implemented in the camera |
| Capacity of License Plate Database | up to 10000 license plates, on all lists. |
| Types of recognized number plates | all countries of the European Union |
| Data recorded in the camera base | recognition date/time, number of recognised licence plate, image of recognised licence plate, presence on the «white list» or «black list» |
| Reactions for the licence plate recognition | e-mail with attachment, saving file on FTP server |
| IR LED | |
| LED Number | 2 |
| Range | 30 m |
| Smart IR | yes (hardware support) |
| White light illuminator | |
| LED Number | 2, warm white color |
| Range | 20 m |
| Interfaces | |
| Audio Input/Output | built-in microphone/speaker |
| Network Interface | 1 x Ethernet — RJ-45 interface, 10/100 Mbit/s |
| Memory Card Slot | microSD — capacity up to 256GB |
| Installation parameters | |
| Dimensions (mm) | 135 (Ф) x 128 (H) |
| Weight | 0.9 kg |
| Degree of Protection | IP 67 (details in the user’s manual) |
| Enclosure | vandalproof, aluminium, white
enclosure type: 4VE-B |
| Power Supply | 12 VDC, PoE (IEEE 802.3af, Class 3) |
| Surge protection | TVS 4000 V |
| Power Consumption | 2 W,
5 W (IR illuminator on), 5 W (white light illuminator on), 6 W (active deterrence functions enabled) |
| Operating Temperature | -35°C ~ 60°C |
| Humidity | max. 90%, relative (non-condensing) |

















Отзывы
Отзывов пока нет.