Описание
| Image | |
|---|---|
| Image Sensor | 4 MPX CMOS sensor 1/2.9” SmartSens |
| Min. Illumination | 0.0005 lx/F1.0 — color mode |
| Electronic Shutter | auto/manual: 1/3 s ~ 1/100000 s |
| Digital Slow Shutter (DSS) | up to 1/3 s |
| Wide Dynamic Range (WDR) | yes |
| Digital Image Stabilization (DIS) | yes |
| Digital Noise Reduction (DNR) | 3D |
| Highlight Compensation (HLC) | yes |
| Back Light Compensation (BLC) | yes |
| Reduction of image flicker (Antiflicker) | yes |
| Lens | |
| Lens Type | fixed focal, f=2.8 mm/F1.0 |
| DORI | |
| DORI (Detection, Observation, Recognition, Identification) | for f = 2.8mm — D: 61m, O: 24m, R: 12m, I: 6m |
| Day/Night | |
| Mode | color image around the clock |
| Network | |
| Stream Resolution | 2688 x 1520, 2560 x 1440 (QHD), 1920 x 1080 (Full HD), 1280 x 720 (HD), 704 x 576, 640 x 480 (VGA), 640 x 360, 352 x 288 (CIF), 480 x 240 |
| Frame Rate | 30 fps for each resolution |
| Multistreaming Mode | number of streams: 3 |
| Video/Audio Compression | H.264, H.264+, H.265, H.265+, MJPEG/G.711 |
| Number of Simultaneous Connections | max. 10 |
| Bitrate | for H.264 : 128 kbps — 8192 kbps
for H.265 : 32 kbps — 7168 kbps |
| Network Protocols Support | HTTP, IPv4, IPv4/v6, UDP, HTTPS, FTP, DHCP, DDNS, NTP, RTSP, RTP, UPnP, SNMP, QoS, IEEE 802.1X, PPPoE, SMTP, RTCP, P2P, HTML5, RTMP, HTTP POST |
| Camera Configuration | from Internet Explorer, Edge, Firefox, Chrome, Opera browser
languages: Polish, English, and others |
| Compatible Software | NOVUS MANAGEMENT SYSTEM VSS, NOVUS MANAGEMENT SYSTEM AC, N Control 6000 |
| Mobile applications | ipGO 6 (iPhone, Android) |
| Video Analytics | |
| Functions | abandoned object, object disappearance, line cross, zone entrance, zone exit, zone violation, face detection, cross counting, scene change, video blurred, video color cast, objects distinguishing, smart motion detection with objects distinguishing |
| Other functions | |
| Security | video encryption, configuration encryption, IEEE 802.1X support, HTTPS support, Basic authorization for HTTP/RTSP, IP and/or MAC address filtering, force change of default password, authorization Token for HTTP/RTSP |
| Privacy Zones | 4 video mask type: single color |
| Motion Detection | yes |
| Region of interest (ROI) | 8 |
| Audio Detection | decline detection, rise detection |
| Image Processing | 90˚ image rotation, 180˚ image rotation, sharpening, mirror effect, corridor mode, vertical flip, horizontal flip |
| Prealarm/Postalarm | up to 6 s/up to 120 s |
| System Reaction to Alarm Events | e-mail with attachment, saving file on FTP server, saving file on SD card |
| Restoring default settings | via web browser, using reset button, via NMS IPTool software |
| White light illuminator | |
| LED Number | 1, warm white color |
| Range | 20 m |
| Smart Light | yes (software support) |
| Launching | automatic, manual, timing |
| Interfaces | |
| Audio Input/Output | 1 x Jack (3.5 mm)/-
built-in microphone |
| Network Interface | 1 x Ethernet — RJ-45 interface, 10/100 Mbit/s |
| Memory Card Slot | microSD — capacity up to 512GB |
| Installation parameters | |
| Dimensions (mm) | 95 (Ф) x 83 (H) |
| Weight | 0.5 kg |
| Degree of Protection | IP 67 (details in the user’s manual) |
| Enclosure | vandalproof, IK10 impact rating, aluminium, white
enclosure type: 6VE-S |
| Power Supply | 12 VDC, PoE (IEEE 802.3af, Class 3) |
| Surge protection | TVS 4000 V |
| Power Consumption | 4 W,
6 W (white light illuminator on) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C |
| Humidity | max. 95%, relative (non-condensing) |








Отзывы
Отзывов пока нет.